1. Normal girişiniz dahil, dışarıya açılan herhangi bir kapı potansiyel olarak bir yangın çıkışı var mı?

Dışarıya açılan tüm kapılar yangın çıkışı olarak kullanılamaz, sürgülü veya döner kapılar, özellikle yangın çıkışı olarak kullanılması amaçlanan çıkışlarda kullanılmamalıdır. Kapalı avlulara açılan kapılar da yangın çıkışı olarak uygun olmayabilir.

Yangın çıkması durumunda, personelin ve ziyaretçilerin tesisinizi olabildiğince çabuk ve güvenli bir şekilde tahliye etmeleri mümkün olmalıdır. Bu genellikle personelinizin veya halkın girdiği kapıdan geçer. Bununla birlikte, kaçış mesafesini azaltmak veya ana giriş / çıkışın yangınla engellenmesi durumunda alternatif bir çıkış sağlamak için genellikle ek yangın çıkışları kurulacaktır.

2. Nihai yangın çıkış kapıları açık bırakılabilir mi?

Güvenlik ayrı bir konu olabilir, ancak son yangın çıkış kapılarının açık tutulması tamamen kabul edilebilir. Bunun olmaması gereken tek zaman, son yangın kaçış kapısının aynı zamanda yangına dayanıklı bir kapı görevi görmesidir – ancak bu çok nadirdir. Açık bırakılan yangın çıkış kapıları sorunu, yalnızca bir yangın kapısı tutucusu ile açık tutulması gereken  ve bir kapı daha yakın takılması gereken iç yangın kapıları sorunu ile sürekli olarak karıştırılmaktadır .

3. Yangın çıkışları binanın içinden kolayca açılmalı mı?

Yangın çıkış kapıları, acil bir durumda içeriden kolayca ve anında açılmasını engelleyecek şekilde kilitlenmemeli veya sabitlenmemelidir. Yangın çıkış kapılarını bu şekilde sağlamanın çeşitli yolları vardır:

Panikbar

Panikbar  üzerindeki minimum basınç kilitleme mekanizmasını serbest bıraktığından, çok sayıda insanın bir yangın çıkışından hızla geçmeye çalıştığı yerlerde kullanılır.

Panikbar , itme çubuklarına benzer, ancak yatay bir çubuğun aksine küçük bir yastığa sahiptir. Sadece acil bir tahliye senaryosunda bir panik durumunun ortaya çıkma ihtimalinin düşük olduğu durumlarda kullanılmalıdırlar; örneğin, yalnızca binaya aşina olan ve genel halkın üyeleri çıkışı kullanmadığında.

Contalar (soğuk hava, sıcak hava)

Bu, normal günlük kullanımda olmayan ve sadece bakım ve test için açılması gereken acil durum kapıları için tasarlanmıştır. Cıvata halka açık alanlar için uygun DEĞİLDİR.

4. Bina kullanımdayken yangın çıkış kapılarının kilidi her zaman açık olmalı mı?

Bina kullanımdayken yangın çıkış kapıları anahtar veya asma kilit ile kilitlenmemelidir. Bununla birlikte, bir bina kullanılmadığında gerektiği kadar güvenli bir şekilde kilitlenebilir. Zincirler, asma kilitler veya çelik çubuklar gibi sert güvenlik önlemleri gerekiyorsa, sabah binaya ilk giren kişinin tüm bunları kaldırması gerekir.

Genel olarak, her bir öğenin asılabileceği, kullanılan güvenlik cihazlarının (örneğin asma kilit) şekillerini içeren duvara monte bir pano oluşturulması tavsiye edilir. Bu, personelin kapıların hala kilitli olduğunu unutmasını önlemek için görsel bir yardım görevi görür.

Güvenlik cihazlarının kilidini açmayı unutmak ciddi kovuşturmalara neden olabilir. Bu nedenle, yalnızca uygun panik çubukları, vb. Kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunlar mükemmel güvenlik sağlayabilir ve acil bir durumda güvenli kaçışa izin verebilir.

5. Yangın çıkış kapıları herhangi bir renkte olabilir mi?

Evet, yangın çıkış kapıları herhangi bir renkte olabilir. Önemli olan, çıkış kapılarının açıkça imzalanmış olmasıdır.

6. Yangın çıkış kapıları kaçış yönünde açılmalı mı?

Evet, yangın çıkış kapıları kaçış yönünde açılmalıdır. Bununla birlikte, işyerinde, kamuya açık olmayan 60 kişiden daha az personele fazlalık sağlıyorsa, içeriye doğru açılan bir çıkış kapısına izin verilebilir.

7. Bir binayı kullanan kişi sayısı, gerekli olan yangın çıkışlarının sayısını artırıyor mu?

Evet, bir binayı ne kadar çok kişi kullanırsa, gerekli yangın çıkışı sayısını etkileyecektir. Yangın çıkışının genişliği de bundan etkilenir. Örneğin, en fazla 60 kişilik bir yangın merdiveninin minimum genişliği 750 mm’dir.

8. Acil durum yolları ve yangın çıkışları işaretlerle gösterilmeli mi?

Yangın çıkış yolları, acil durum çıkış işaretleriyle açıkça işaretlenmeli ve elektrik güç kaynağı kesilse bile yeterince aydınlatılmalıdır. Bu nedenle, acil durum yolları ve yangın çıkışları genellikle yeterli yoğunlukta acil durum aydınlatması gerektirir . Son yangın çıkışları kendileri aydınlatılabilir veya bir acil durum ışığı ile dışarıdan aydınlatılabilir.

9. Acil durum yolları ve yangın çıkışları engellerden uzak tutulmalı mı?

Nihai yangın çıkış kapıları asla içeriden veya dışarıdan bloke edilmemelidir. Aynı şekilde, dahili kaçış yolları da bloke edilmemelidir. Tutuşabilen yanıcı maddeler, bir yangın için yakıt kaynağı görevi görebilir ve yangının yayılmasını artırabilir. Bu eşyalar koridorlarda, merdivenlerde veya sirkülasyon alanlarında tutulmamalıdır. Bu tür öğeler arasında portatif ısıtıcılar (şişelenmiş gaz veya elektrikli radyant ısıtıcılar) ve gaz silindirleri bulunur.

10. Yangın çıkışı bir yola veya otoparka çıkıyorsa, “Park Yasak” tabelası gerekli midir?

Çıkış yolunun her zaman açık tutulması önemlidir. Arabaların doğrudan son yangın çıkış kapısının önüne park etmesini önlemek için “Park Yasak” işareti gerekebilir. Ek olarak, bir bariyer de yerleştirilebilir.