Standartlar ilgili yönetmelikçe belirlenen değerlerdir ‘’yangın merdiveni’’ standartları da bu yönergeler doğrultusunda belirlenmiş ve özellikle imalat aşamasında uygulanması gereken temel standartları kapsamaktadır. Bazı hatalı veya standartlara uyulmamış olan bir yangın merdiveni düzeneğinin kazalara neden olacağını unutmamak gerekir. Bu nedenle ‘’yangın merdiveni imalatı’’ önemli ve profesyonel bir çalışma gerektiren bir iştir.

Yangın Merdiveni Nasıl Yapılır?

Bİr bina için ihtiyaç duyulan yangın merdivenini sağlanabilmesinde öncelikli olarak ilgili projenin analiz edilmesi, çizilmesi ve planlanması gerekmektedir. Herhangi bir bina için yangın merdiveni yapılabilir ancak bina kat sayısı ve binadaki ortalama kişi sayısı arttıkça bu önemlilik daha da artar. Bunu aynı şekilde iş alanlarında da düşünebilir. Normal zemin yada 1. kattaki bir iş yerinde çalışan sayısı az olduğu için yangın merdiveni daha az önemli olurken, çalışan kişi sayısı ve söz konusu işletmenin bir üretim işletmesi olmasına göre yangın merdiveni ve diğer güvenlik önemleri önemli bir gereklilik olmaktadır.

Özellikle üretim iş yerlerinde yangın çıkma ve büyüme olasılığının yüksek olmasını göz önünde bulundurduğumuzda güvenlik önlemlerinin de zaten kanunen bir zorunluluk olduğunu biliriz. Bu doğrultuda aynı şekilde iş yeri yada bir yaşam alanı için uygulanacak olan yangın merdiveni plan, proje, tesisat işçiliğine göre ‘’yangın merdiveni fiyatları’’ belirlenmektedir.

Yangın Yönetmeliğine Uygun Yangın Merdivenleri İmalatı

Yönetmelikler bir yangın merdiveni ve diğer yangın ile ilgili acil çıkış, güvenlik ekipman ve yapılarının hangi standartlara sahip olması gerektiğini açıkça belirtmektedir. Buna göre binaya göre en uygun ölçülerde, kaliteli, her zaman kullanıma uygun ve düzenli bir şekilde bakımı yapılacak bir yangın merdiveni gereklidir. Aynı zamanda söz konusu bina yüksek katlı, çok katlı ise bu durumda ‘’z tipi yangın merdiveni’ daha büyük önem kazanır.