Hem konutlarda hem de ticari binalarda bina güvenliğinin en önemli unsurlarından biri acil durumlar için alınan önlemlerdir. Binaların yapımından önce veya sonra alınan acil önlemler, binaların güvenliğini büyük ölçüde etkiler. Bu acil durum önlemlerinden biri yangın merdivenleridir. Adı “yangın merdiveni” olmasına rağmen bu acil durum merdivenleri yangın dışında birçok acil durumda da kullanılmaktadır. Bu nedenle, yangın kaçışları son derece dayanıklı ve kullanışlı olmalıdır. Yangın merdiveni üretimi ve montajı sırasında dikkat edilmesi gereken iki temel konu vardır. Bu sorunlar, yangın kaçışlarının nelerden yapıldığı ve nasıl üretildiğidir.

Yangın Merdiveni İçin En İyi Hammadde

Piyasada yangın merdiveni üretimi için birçok hammadde kullanılmaktadır. İp, aralarında en ucuz, en güvensiz ve en işe yaramaz malzemedir. Belli bir dereceye kadar yanmayan ipten yapılan yangın merdiveni günümüzde pek tercih edilmemektedir. 

Bu kaçışlar ayrıca resmi yangın önlem yönetmeliklerine de uymaz. Acil çıkışlara yakın tutulurlar. Herhangi bir acil durumda, acil çıkış kapısına veya penceresine asıldılar. Bu kaçış yöntemi, çocuklar veya yaşlılar tarafından da kullanılmaya uygun değildir.

Yangın merdiveni üretiminde kullanılan bir diğer malzeme yanmaz plastiklerdir. Bu plastikler belirli bir sıcaklığa kadar ateşe dayanıklıdır. Ancak aşırı sıcak ve yağışlı hava nedeniyle 10-15 yıl içinde yıpranır ve deforme olurlar. Binalarının ömrünün yüzlerce yıl olduğunu düşündüğümüzde bu çok kısa bir süre. Peki, yangın merdivenleri için en iyi malzeme hangisidir?

Güvenli ve uzun ömürlü yangın merdivenleri nelerden yapılmıştır? Metaller, yangın kaçışları ve acil çıkışlar için en iyi malzemedir. Metal acil durum çıkışları ve metal yangın merdivenleri daha uzun ömürlü ve daha güvenlidir. Alınacak önlemler arasında metal yangın merdivenleri hayati öneme sahiptir.

Metal yangın merdivenleri genellikle yüksek kaliteli ferforje, galvanizli çelik veya paslanmaz çelikten yapılır. Merdiven basamak ve korkuluklarında çelik ızgaralar kullanılmıştır. En güvenli ve en dayanıklı yangın merdivenlerinin yapıldığı bu malzemeleri bilmek önemlidir.

Yangın Merdiveni Üretiminde Kullanılan Metaller

Dövme demir; % 2’den fazla karbon içeren demir-karbon alaşımlarıdır. Mutfak eşyaları üretiminde en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Zehirli maddeler içermediği için yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır, ısıyı çok iyi iletir ve dağıtır, şekillendirmesi kolaydır. Yüksek sıcaklık dayanımı ve toksisitesizliği nedeniyle metal yangın merdiveni üretiminde ferforje kullanıyoruz.

Galvanizli Çelik / Paslanmaz Çelik: Galvanizli çelik, korozyondan korumak için kimyasal olarak işlenmiş çeliktir. Çeliği korozyondan korumanın temel kuralı, onu başka bir metal çinko ile kaplamaktır. 

Çinko, çelik erimiş çinkoya daldırıldığında çeliğin yüzeyini kaplar. Bu, metaller arasındaki bir tür kimyasal reaksiyondur. Çinko, boya gibi çeliğin yüzeyine yapışmakla kalmaz, bu reaksiyondan sonra çeliğin bir parçası olur.

Çelik Izgara: Çelik ızgaralar genellikle metal yangın merdivenlerinde basamak veya korkulukların orta kısımlarında kullanılmaktadır. Çelik ızgaralar hem alevlerden koruma hem de temiz havanın solunmasını sağlar. Metal yangını en güvenli tip acil kaçışlardan yapanların bu çelik ızgaralar olduğunu söyleyebiliriz.

Bu Metallerin Avantajları?

Bu metaller aynı zamanda ortak özelliklere ve özel özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde yangın merdiveni üretim sektöründe en güvenilir ve uzun ömürlü ürünler üretilmektedir.

Bu metaller, özellikle dökme demir, ısınma veya yanma sırasında zehirli hava salmaz. Yangından kaçmak için daha fazla zehir solumaktan kaçınmak çok önemlidir. 

Metaller diğer malzemelerden çok daha yüksek kaliteye sahiptir. Metaller deformasyona ve korozyona karşı çok dayanıklıdır. Dayanıklı olmaları sayesinde boyama, tamirat, yenileme gibi sürekli giderler gerektirmezler.

Metal yangın merdiveni parçalar halinde üretilir ve parça parça yapıya monte edilir. Bu nedenle binada herhangi bir tadilat durumunda kolayca sökülüp takılabilirler.

Metal yangın merdivenlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bizi arayın. Binanız için en uygun ve en kaliteli yangın merdivenlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilir ve ekibimizin keşif için gelmesini talep edebilirsiniz.