İnsanların yoğun olduğu gökdelen, alışveriş merkezi ve apartman gibi binaların yapım aşamasındaki en önemli unsurlardan biri bina güvenliğidir. Bina güvenliği denince ilk akla gelen depremler, sel, yangın ve çatı kaçağıdır. Bu sorunlar kaliteli malzeme ve işçilikle aşılamayacak sorunlar değildir. 

Bir binanın yapımında yüksek kaliteli malzeme ve gelişmiş işçilik gerektiren en önemli güvenlik unsurlarından biri de yangın merdivenidir. Hayat kurtaran kaçış yolları, iyi inşa edilmiş bir yangın merdiveni ile inşa edilebilir.

Kaliteli ve Güvenli Bir Yangın Merdiveni Nasıl Olmalıdır?

Acil kaçış üretiminde birçok teknik ve hammadde kullanılmaktadır. Taşınabilir kaçış yöntemleri genellikle inşaat sırasında acil durum çıkışlarının planlanmadığı veya göz ardı edilmediği binalarda kullanılır. Yanmaz halatlardan yapılan halatlı merdiven bu taşınabilir yöntemler arasında en çok tercih edilenidir. Ancak halatlı merdiven, özellikle bir evde yangın çıkması durumunda küçük çocuklar için o kadar güvenli değildir.

Tüm binalar için en uygun acil çıkış merdiveni türü metal kaçış merdivenleridir. Sağladığı yüksek güvenlik önlemleri sayesinde metal acil yangın merdiveni, sadece yangında değil, her türlü acil durumda hem çocukların hem de yaşlıların binayı kolay ve güvenli bir şekilde terk etmesini sağlayan en önemli güvenlik unsurudur. 

Firma olarak ürettiğimiz yüksek kaliteli metal ve ileri uzmanlığa sahip metal yangın merdivenleri günümüzde birçok firma ve kişi tarafından tercih edilmektedir. Ürettiğimiz metal yangın merdivenleri, yapınızın dış görünümüne ve sağladıkları güvenliğe en uygun şekilde tasarlanmaktadır. 

Bu tekniğin sağladığı kolaylık sayesinde farklı desen ve ölçülerde metal genleşme tekniğini kullanarak yangın merdivenlerini kolaylıkla tasarlayabiliyoruz. Acil çıkış merdivenleri ürettiğimiz bu metale genişletilmiş metal denir.

Acil Çıkış Merdivenleri İmalatında Genişletilmiş Metal Kullanmamızın Sebebi

Ağ olarak da bilinen genişletilmiş metal, inşaat endüstrisindeki temel yapı malzemelerinden biridir. İşlenmiş metalin delikli bir yapıya dönüştürülmesiyle üretilen saclar aslında genleşme yöntemiyle üretilir. Bu metal levhaların üretiminde kaynak veya montaj yapılmamaktadır. 

Esnek yapısı sayesinde ürünün boyu belli bir noktaya kadar uzatılabilmektedir. Bu durum, ürünü ekonomik olarak diğer hammaddelere göre daha avantajlı kılmaktadır. Paslanmaz çelik, alüminyum, bakır gibi farklı malzemelerden üretilebilir. Müşterilerimizin tercihlerine göre desen ve ölçüleri kolaylıkla düzenleyebilmekteyiz.

Ekonomik genişletilmiş metaller de çok hafiftir. Dekoratif şıklığından dolayı birçok alanda tercih edilmektedir. Bu nedenle binaların dış yüzeyine merdiven olarak monte edildiklerinde kötü bir görüntüye neden olmazlar.

Genişletilmiş metalin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de nakliyesi ve montajıdır. Genişletilmiş malzemeden yapılmış bir acil kaçış merdivenini kurmak daha az zaman alır. Parçalı olduğu için taşınması çok kolaydır. Herhangi bir hasar durumunda metal yangın merdiveninin tamiri çok kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey, hasarlı alanı onarmak için yeterince genişletilmiş metal bulmaktır. Tüm metal merdiveni sökmenize veya daha büyük bir parçayı değiştirmenize gerek yoktur.

Metal Yangın Merdiveni Nasıl Kullanılır

Metal yangın merdiveni kullanmak oldukça kolaydır. Ancak yangın durumunda acil çıkışa ulaşmak zor olabilir. Binanın içindeki kişinin panik içinde olduğunu veya nefes almakta güçlük çektiğini düşünürsek, bunun beklenenden daha zor olduğunu söyleyebiliriz. 

İş merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi binalarda yangın söndürücü işaretleri ve yangın kaçış çıkışları gibi birçok yangın güvenliği önlemi bulunmaktadır. Ancak bazı apartman dairelerinde veya müstakil evlerde yangın önlemleri ihmal edilebilir. Bu ihmaller yangının verdiği zararı artırmaktadır. 

Yangın durumunda kaçılması gereken en önemli şeylerden biri bina kodlarıdır. Araştırma ve deneyimler, bina kodlarını bilen kişilerin, yangın durumunda çok daha kısa sürede acil durum çıkışlarına veya yangın söndürücülere ulaşabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, özellikle evde ailenizle birlikte yangın tatbikatı yapmak çok önemlidir. Çocuklarınıza vereceğiniz yangın güvenliği eğitimi evde yalnız kaldıklarında hayatlarını kurtarabilir.

Unutmayın: önlem alarak ailenizi ve kendinizi ateşten kurtarmak daha kolaydır. Pencere pervazlarının altına bir yangın söndürücü yerleştirmek, acil çıkış kapısını kilitlememek ve metal bir acil kaçış merdiveni takmak, alabileceğiniz en önemli önlemlerdir. Binanız için en uygun metal yangın merdiveni hakkında bilgi ve yardım alabilirsiniz. Müşteri hizmetlerimiz sorularınızı ve yorumlarınızı dinlemeye isteklidir.