Yangın çıkışı, herhangi bir konut veya ticari mülkün temel bir özelliğidir. Yapının güvenliğine katkıda bulunur ve bu, eviniz için doğru tipte yangın merdiveni seçmeyi çok önemli hale getirir. Bu seçimi yaparken, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç farklı yön vardır. Şirketimizdeki uzmanlar,  Türkiye deki  konut yangın kaçışları için en iyi merdiveni seçmenize yardımcı olmak için bu ipuçlarını bir araya getirdi  :

1. Konumu seçin

Tanımlanması gereken ilk şey, hangi pencerenin kaçış yolu olması gerektiğidir. Yatak odalarından birinde (tercihen çocuk yatak odasında) bir pencere seçmek en iyisidir. Duman merdivenlerden iniş alanlarına yükselme eğilimindedir ve yangın merdiveninizi orada bulunan pencerelerin dışına yerleştirmek asla iyi bir fikir değildir.

Seçtiğiniz merdivenin yatak odası penceresinin dışındaki alana sığması gerekir. Yapabiliyorsanız, yere daha yakın açılan bir pencere seçin; ve doğrudan altlarında başka pencere açıklıkları olanlardan kaçının.

2.  Kaçış yüksekliğini ölçün

Şirketmiz yangın  merdiveninin nereye  kurulacağını belirledikten sonra, kaçış yüksekliğini ölçmeniz gerekir. Dıştaki yerden pencere pervazının yüksekliğine kadar olan uzunluğu ölçün. Gereksinimlerinize uygun bir kurulum sağlamamıza yardımcı olacağı için doğru ölçümler almanız önemlidir.

3. Merdiven türü

Aşağıdakiler gibi seçilebilecek farklı merdiven türleri vardır:

  • Z Tipi Yangın Merdiveni  – Bu merdiven türü, yüksekliği 45 m’ye kadar olan duvarlardan aşağı kaçmak için en uygunudur. Bu merdiven, 20 cm kalınlığa kadar duvarları asmak için özel olarak tasarlanmış ayarlanabilir bir çerçeveye sahiptir.
  • Döner Yangın Merdiveni – Bu tip merdiven, diğer tüm ayarlara uygundur ve 5 mt ile 45 mt arasında değişen uzunluklar arasından seçim yapabilirsiniz. Bu özellik, çatı pencerelerinden kaçmak gibi garip kaçış durumları veya sizinle zemin arasında engel oluşturan balkonlar gibi engellerden kaçmak için tasarlanmıştır.

Bu merdivenleri, özelliğin mevcut alana mükemmel bir şekilde uymasını ve özel gereksinimlerinizi karşılamasını sağlayan evinizin yangın merdiveni için özel olarak tasarlayabiliriz.

Yangın merdiveni yapılacak binanın eski veya yeni oluşu, yüksekliği, hangi amaçla kullanılacağı yangın merdiveninin özelliklerini belirleyen unsurlardır. Yeni binalarda itrfaiye raporu alabilmek için şartlar biraz daha zordur. Fakat eski binalar için daha kolay bir şekilde itfaiye yangın raporu alınabilir.